loading...
صفحه اصلی آرشیو تماس با ما
سيد تقي بازدید : 58 دوشنبه 28 اسفند 1396 نظرات (0)
 1. چگونه از اينترنت وشبكه هاي اجتماعي استفاده كنيم
 2. چطور با جمع آوری اطلاعات در سایت خود بازاریابی کنیم

از روزي كه جمع آوري اطلاعات به بخشي از تبليغات تبديل شد، بازارياب ها با استفاده از كامپيوتر و الگوريتم هاي مشخص اطلاعات را جمع آوري مي كنند و بعد با تحليل آن به درك كاملي از رفتار مشتري مي رسند.

از ايده تا كارآفريني در ۳۰ روز: همه چيز در مورد سرمايه گذاري جمعي

به طور معمول اين قبيل اطلاعات به نرم افزاري وارد مي شوند و بعد موفقيت تك تك تبليغات را به بازارياب نشان مي دهند تا ميزان فروش را به حداكثر برسانند، اما در اون سوي ديگر بازاريابي خلاق وجود دارد كه بدون اين اطلاعات هم دست به جذب مشتري مي‌زنند.

 

اين قبيل اطلاعات قدرت زيادي دارند ولي بازارياب ها نبايد بيش از اندازه به آن ها وابسته شوند. معمولا در شخصيت هر انساني پيچيدگي هاي وجود دارد كه هيچ كامپيوتري نمي تواند از آن سر در بياورد. به علاوه بازاريابي فقط به اعداد و ارقام محدود نمي شود. سعي كنيد بازاريابي خلاق داشته باشيد و از اطلاعاتي كه در دست داريد به بهترين و خلاقانه ترين شكل استفاده كنيد.

جمع آوري اطلاعات به تنهايي نمي تواند متضمن فروش بيشتر باشد

روي شركت Adobe بررسي صورت گرفت و ثابت شد كه شركت هايي كه به دنبال روش هاي بازاريابي خلاقانه هستند ۳.۵ برابر بيشتر از شركت هايي كه به جمع آوري اطلاعات و تحليل آن بسنده مي كنند فروش دارند. به بيان ديگر، سود سالانه ي اين شركت ها ۱۰ درصد بيشتر از ساير شركت هاست.

مشتري شما ممكن است سريعا دست به خريد نزند. گاهي بعضي از مشتري ها رفتار هاي عجيبي از خود نشان مي دهند كه به درك عميقي احتياج دارد. حتي برخي از مشتري ها به دنبال كالايي با كيفيت، با حداقل قيمت نيستند! در مجموع اگر بخواهيم رفتارهاي اقتصادي را زير نظر بگيريم بايد آن ها را به دو قسمت تقسيم كنيم: بخش اول به تصميم گيري فوق العاده سريع و گاها بي منطق اختصاص داده مي شود و بخش دوم به مربوط به عوامل بيروني ست كه روي روند خريد مشتري تاثير مي گذارند.

به عنوان مثال مجله ي اكونوميست به شكل آنلاين به قيمت ۵۹ دلار، نسخه ي پرينت شده ي آن به قيمت ۱۲۵ دلار و هر دو نسخه باهم به قيمت ۱۲۵ دلار به فروش رسيد. شايد كمي غير منطقي باشد كه هر دو نسخه باهم در مقايسه با نسخه ي چاپي، به يك قيمت ارائه مي شدند. واقعيت اين است كه مجله ي اكونوميست اين تكنيك را اجرا كرد تا ميزان خوانندگان آنلاين را بالا ببرد. اين تكنيك يكي از سودزا ترين روش هايي بود كه تا به حال اكونوميست به مرحله ي اجرا رسانده بود.

تصميم گيري

زماني كه صحبت از تصميم گيري به ميان مي آيد بايد زيركانه عمل كنيد. به عنوان مثال وقتي با يك مشتري سروكار داريد كه خيلي سريع تصميم گيري مي كند، طبيعتا بايد گزينه هاي بيشتري پيش روي او قرار دهيد تا احتمال خريد را بالا ببريد ولي براي اين مورد هم يك حداكثر در نظر بگيريد چون بعضي از مشتري ها با ديدن موارد متعدد و متنوع كاملا گيج مي شوند و قيد خريد را مي زنند.

در تحقيقي روي يك گروه از مشتري ها كه بين ۲۴ مدل از كالا و گروه ديگري كه بين ۶ مدل از آن تصميم گيري مي كردند، ثابت شد كه گروه اول به احتمال ۹۰ درصد كمتر از گروه دوم دست به خريد مي زدند. اگر بخواهيد اطلاعات به دست آمده را مبنايي براي بازاريابي بدانيد هيچ وقت نمي توانيد اين قبيل رفتارها را درك كنيد.

68535109_thumbnail-1030x476

صميميت با مشتري

در آخر بايد بگويم كه جمع آوري اطلاعات نمي تواند جاي خريد و فروش رو در رو و روابط احساسي كه با يك مشتري برقرار مي شود را بگيرد. اين مورد تحت عنوان صميميت با مشتري معرفي مي شود. در Home Depot از فروشنده ها خواسته شد، تا زماني كه مشتري خريد خود را به اتمام نرسانده او را راهنمايي كنند حتي اگر كالاي خريداري شده قيمت چشم گيري ندارد. Home Depot فقط فروشنده ي كالا نيست بلكه با وقت گذراني با هر مشتري اطلاعات رد و بدل مي كند و خدماتي كه خريدار لازم دارد را در اختيارش قرار مي دهد. همين توجه و صميميتي كه به مشتري معطوف مي شود توانسته برند Home Depot را بالا ببرد و سود آن را به طرز چشم گيري افزايش دهد. متاسفانه Home Depot فروشنده هاي مطلع خود را كنار گذاشت و فروشنده هاي پاره وقت جايگزين كرد و بخشي از سود خود را از دست داد. حالا قصد دارد دوباره فروشنده هاي قبلي را برگرداند تا وقت بيشتري را با مشتري بگذرانند.

بازاريابي در سال ۲۰۲۵ چگونه خواهد بود؟

حتي در دنياي ابركامپيوتر ها و نرم افزارهاي قدرتمند خلاقيت انسان حرف اول را در زمينه ي بازاريابي مي زند. استراتژي هاي موفقيت آميز بازاريابي خلاق شامل دو قسمت هستند:

 • تكنولوژي به روز و پيشرفت
 • روش هاي قديمي و معمول

براي اجراي اين استراتژي، شركت ها بايد در بخش مالي تغييرات اساسي بوجود بياورند.

به عنوان مثال با اينكه فروش اينترنتي حالا بيشتر از هميشه طرفدار پيدا كرده باز هم كساني هستند كه تمايل دارند از فروشگاه ها بصورت حضوري خريداري كنند ولي در نهايت ۸۵ درصد از مشتري ها خريد آنلاين را ترجيح مي دهند. هيچ كس دوست ندارد بين خريد حضوري و خريد آنلاين يكي را انتخاب كند و همه ي ما هر دو گزينه را با هم مي خواهيم. تحقيقات نشان داده كه ۷۲ درصد از جوانان اين نسل پيش از رفتن به فروشگاه ها، خريد خود را بصورت آنلاين انجام مي دهند. با اين حال علاقه به گشت و گذار در فروشگاه ها هميشگي خواهد بود ولي خيلي از كسب و كارها اصلا فروشگاه ندارند و سال هاست كه كار خود را با تبليغات تلويزيوني و آگهي هاي كاغذي نه چندان جذاب ادامه مي دهند.

شركت هاي موفق بايد تجربه ي خريد در فروشگاه، بصورت حضوري را در اختيار مشتري هايشان قرار دهند. به عنوان مثال مي توانند يك اپليكيشن در اختيار خريدار قرار دهند كه با آن قيمت ها و امكانات محصولات را مقايسه كند. اين بهترين شرايط براي يك فروش موفقيت آميز است. در آخر بايد بگويم كه بازاريابي در آينده وابسته به جمع آوري اطلاعات با چاشني خلاقيت است. اين بهترين راه براي وابسته كردن مشتري ها در اين بازار پر رقابت است.

ارسال نظر بری ین مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
کد امنیتی
آمار سایت
 • کل مطالب : 3
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 87
 • باردید دیروز : 67
 • بازدید هفته : 154
 • بازدید ماه : 215
 • بازدید سال : 5,581
 • بازدید کلی : 12,131